Biri TESLA mı dedi?

Biri TESLA mı dedi?, TESLA, elektrikli spor araba, Tesla Motors, Elon MUSK, Kim Bu Adam?, Elon MUSK Kim Bu Adam?
  09 Kasım 2020  /    Ali  /    491  /    0

Biri TESLA mı dedi?

Biri TESLA mı dedi?

Tesla Motors, 2003 yılında Martin Eberhard ve Marc Tarpenning adlı girişimciler tarafından kurulmuştur. 2017 yılında ise şirket ismi Tesla olarak değiştirilmiştir. Şirket amacı elektrikli spor araba üretmektir. Bu amaçla 16 yıldır sektörde bulunan ve ismini Nikola Tesla’ dan alan şirket yıllar içerisinde büyük gelişimler gösterdi. Şirket ortakları yapılan işleri aralarında bölmüşlerdi. Mali işler ile Marc Tarpenning ilgileniyor ve Martin Eberhand ise yöneticilik yapıyordu. Farklı kaynaklardan aldıkları yatırım destekleri ile Tesla Motors en büyük yatırımını PayPAL’ın kurucu ortaklarından birisi olan Elon Musk’ dan 2004 yılında 30 milyon kadar destek almıştır. 

 

Yükselişi

Tesla Motors ile elektrikli spor araba ürününü 2008 yılında üretmiş ve 2010 yılının sonlarına kadar 1300 adet ürettikleri araçlardan satmışlardır. 2007 yılında kurucu ortaklardan Martin Eberhard istifa ederek şirketten ayrıldı. 2008 yılında ise diğer ortak Marc Tarpenning’ in şirketten ayrılması ile Elon Musk CEO olarak şirketin başına geçti. Bir süre Tesla iflasın eşiğine kadar gelse de 2015 yılında güneş enerjisi üzerinde çalışmaya başlamıştır. Ardından 2017 yılında Tesla Motors artık Tesla ismi ile devam edip aynı zamanda SolarCity’ i de satın aldı. 

 

Neler Üretiyor?

2008’de ilk olarak Tesla Roadster isimli elektrikli spor araba üreten şirket ardından Tesla Model S ile piyasada oldukça ilgi görmüştür. Ardından yılmadan çalışan ve iflasın eşiğinden şirketi kurtaran Elon Musk aldığı yatırımlar ile daha da büyüyerek Ar-Ge sürecine girmiştir. Daha sonra Almanları etkilemek için ürettikleri Elektrik motorlu bir Smart başarılarının bir adımı olmuştur. Yakın geçmişe gelecek olursak Tesla, 2016 da ilk  yarı otonom tırı olan Semi’yi tanıttı. Elektrikli otomobiller üreterek aynı zamanda son teknolojileri kullanan firmanın çalışmaları gün geçtikçe artıyor. 

 

Elon MUSK Kim Bu Adam?

28 Haziran 1971 yılında Güney Afrika’da dünyaya gelen Elon Musk, bir girişimdir. Sahip olduğu SpaceX ve Tesla şirketleri ile bir milyarder olmuştur. 1992 yılında Pensilvanya Üniversitesi’nde okumuş ardından doktora için Standford Üniversitesi’ne başlamıştır. İlk şirketini 1995 yılında Zip2 adı ile kurmuştur. 2002 yılında ise ABD vatandaşlığına geçmiştir. 

Çevrenizle Paylaşın :