Ethereum ( Kripto Para ) ne işe yarar?

Ethereum ( Kripto Para ) ne işe yarar? Ethereum, Ether adlı Kripto Para Birimini referans alan bir Kripto Para işletim sistemidir. Kuzey Amerika’da gerçekl
  16 Mart 2021  /    Ali  /    409  /    0

Ethereum ( Kripto Para ) ne işe yarar?

Ethereum Nedir ?

Ethereum, Ether adlı Kripto Para Birimini referans alan bir Kripto Para işletim sistemidir. Kuzey Amerika’da gerçekleştirilen Bitcoin konferansında açıklanan bu yeni sistem alt coinlerin seviyesinde görülmesine rağmen Blockchain teknolojisinde büyük faydalar sağlamış yeni ve dinamik bir sistemdir. Bu işletim sistemi Bitcoin’inde içerisinde yer aldığı bir Blockchain teknolojisi üzerinde kullanıcıların yeni yazılımlar üretmesine olanak sağlar. Bu yeni sistem ile kullanıcıların kişisel verilerinin başka şahıslar tarafından ele geçirilmesi, kayıt edilmesi ve depolanmasını önlemek amaçlanmaktadır. Ethereum sistemi dağınık ve birbirinden farklı konumlarda yer alan anonim cihazlar tarafından saklanmaktadır. Bu dağınık saklama yöntemi ile her bir bilgiye erişim zor ve imkansız olmaktadır. Böylelikle internet ortamında merkeziyetsiz bir oluşum meydana gelir. Sistem üzerinde yazılıma dahil olacak yeni bir yazılım için Ether gibi kripto para birimi yakıt olarak kullanılmaktadır. Ethereum kripto para birimi banka hesaplarında kullanılabilir ya da madencilik de bir ödeme yöntemi olarak tercih edilebilir. 2013 yılında Vitalik Buterin tarafından tanıtılan ve kullanıma açılan bu yeni sistem kısa sürede büyük bir ivme yakalamıştır.

 

Ethereum Nasıl Üretiliyor ?

Ethereum teknolojisinde üretimin Bitcoin teknolojisi ile benzer olduğunu söyleyebiliriz. Blok zinciri formunda geliştirilmekte olan üretim sürecinde yeni bir coin üretmek istiyorsanız yüksek performans sağlayan bir ekran kartına sahip bilgisayar sisteminiz olmalıdır. Ekran kartı GPU grafik işlemlerini yapmanız için son derece önemli. Ethereum’da üretim sürecinin Bitcoin’e göre daha basit bir metodu bulunuyor ve bu nedenle daha fazla tercih ediliyor. Üretim sürecinde ilk olarak dijital bir cüzdana sahip olmalısınız. Ardında cüzdanınız ile bir havuza dahil oluyorsunuz. Havuza dahil olarak daha hızlı bir üretim gerçekleştirebilirsiniz. Ardında bilgisayarınıza ilgili uygulamaları yükleyerek ve gerekli donanımları kullanarak üretim sağlayabilirsiniz. Bu süreçte kendinize uygun ve güvenilir bir dijital cüzdan uygulaması kullanmaya özen gösterin. Örneğin Apple tarafından sunulmakta olan Jaxx Ethereum Wallet bunlardan birisidir.

Ethereum ve Bitcoin Karşılaştırması

Bitcoin bilindiği üzere 2018 yılından itibaren kripto para birimleri arasında en yüksek piyasa değerine sahip olan para birimidir. Son yıllarda iddialı bir şekilde ortaya çıkmış olan Ethereum ise Bitcoin’ e göre farklı özellikler içermektedir. Örneğin bunlardan birisi blok oluşturma süresi. Bitcoin’ de bu süre 10 dakika iken Ethereum’da sadece 14-15 saniyedir. Ethereum genellikle birbirine tutarlı oranda yeni dijital coinler üretirken, Bitcoin’ de bu 4 yılda bir yarıya düşüyor. Bitcoin sisteminde belli başlı yazılımları üretebiliyorken Ethereum’ da yeni sistem ve yeni coinler üretebilir ve yazılımını gerçekleştirebilirsiniz. Ethereum sistemindeki işleyiş blok zincirleri ve veri durumlarının değişimlerine karşı engel oluşturacak şekilde oluşturulmuştur. Ethereum Madenciliği çoğu kişi tarafından gerçekleştirilebiliyor. Bunun dezavantajı ise gitgide artmakta olan madenci sayılarıyla birlikte elde edilen kazanç azalıyor.

 

Çevrenizle Paylaşın :