Flutter ile herşey bir başka...

Flutter ile herşey bir başka, Uygulama Geliştirme Platformu - Flutter,Google tarafından geliştirilen ve ilk sunumu Mayıs 2017 de yapılan Flutter, özellikle
  21 Nisan 2020  /    Ali  /    1825  /    0

Flutter ile herşey bir başka...

Google tarafından geliştirilen ve ilk sunumu Mayıs 2017 de yapılan Flutter, özellikle son yıllarda büyük ilgi toplamaktadır. Bu anlamda, Gorupon, Philips Hue, Alibaba gibi birçok firmalar, beta aşamasındayken bile açık kaynak kodlu, Dart dili üzerinde geliştirme imkanı sunan Flutter üzerinden uygulama geliştirdiklerini duyurmuştu.

Flutter nedir diye sorarsanız geliştiricilere iOS ve Android platformu ve Google Fuchsia işletim sistemi için uygulama geliştirme olanağı sağlayan bir mobil uygulama SDK’sı diyebiliriz. İçerisinde framework, widget ve diğer araçları barındırmaktadır. Flutter, Google tarafından geliştirilmiştir ve açık kaynak kodlu yapısıyla tüm tasarımcılara ve geliştiricilere ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

 

Flutter ile Mobil Uygulamalar Dışında Neler Yapılabilir?

Flutter, Dart programlama dili esasında çalışmaktadır. Bu anlamda, ayrı ayrı platformlar için farklı diller öğrenmek yerine sadece Dart dilini öğrenerek Flutter kullanmaya başlıyorsunuz. Flutter ile büyük popülerite kazanan Dart dili öğrenerek mobil uygulamalar dışında web sunucular, web uygulamaları ve IoT geliştirmeleri yapılabilmektedir. Dart’ın Flutter ile birlikte sunulmasının en büyük nedeni, çalıştığı sistemdeki özgün(native) dile çevrilebilme yeteneğidir. Bu özellik, Dart’a çok yönlülük kazandırmaktadır.

Dart dilinin yanı sıra, Flutter, kendi içerisinde bulunan widgetler ile kolay yollarla yeni tasarımlar yapmanızı sağlar. Bu anlamda, tasarım konusunda da kendinizi Flutter sayesinde geliştirebilirsiniz. Aynı zamanda, Flutter’in sunduğu ek paketler ile de tasarımlarınızı daha üst seviyelere çıkarabilirsiniz. Özelleştirilebilir layout ve widgetler sayesinde, klasik tasarımlar haricinde benzersiz tasarımlar da ortaya çıkarmanıza yardım eder. Bu sayede, Flutter kodlarını entegre edebilmeniz de mümkün olacaktır.

Tüm bunlarla birlikte, Google 2Dimensions isminde, Flutter aracılığıyla vektör animasyonlar yapmanızı sağlayan yeni bir eklenti de duyurdu. Flutter ile yeni bir teknolojiye girişilirken olmazsa olmazlardan olan Hello World tasarlamak da mümkün.

 

Flutter ile Yapılan Uygulamalar Nasıl Yayımlanır?

Flutter ile yapılan uygulamaların Google Play’de yayınlanması için öncelikle bir key oluşturmanız gerekir. Bu oluşturulacak keyin amacı, kaynak dosyaları korsan olarak güncelleyen kişilerin versiyon yükseltme işlemini uygulamalarını engellemek veya uygulamayı başka bir adla internette yayımlamak. Bu işlem için CMD ekranında keytool komutu kullanılabilir. Komutu kullanmadan önce böyle bir komut olduğunu bilgisayara bildirmek hata alma ihtimalini ortadan kaldırır.

İlk etapta keytool komutunun bilgisayarda bulunduğu java dosyasına erişim sağlanır.

Bu işlem için CMD ekranına;

Flutter doctor -v yazılır. Buradaki temel amaç, bize gerekli olan Java dosyasının dizinini bulmak.

C:Program FilesAndroidAndroid Studiojreinjava

Bu adres, bilgisayar sağ tık > özellikler > Gelişmiş sistem ayarları > ortam değişiklikler > path > Düzenle > yeni adımlarını takip ederek buraya yapıştırılır.

Şimdi CMD üzerinden erişim sağlanacaktır. Bu aşamada size verilen kod, CMD içinde bulunduğunuz alana bir key dosyası oluşturur. Burada sizden projeniz ile ilgili bilgiler ve şifre istenecektir. Bunları

istediğiniz gibi doldurabilirsiniz. Sonrasında bulunduğunuz dizine key.jks adında bir dosya gelecek. Bu dosyayı bilgisayarınızın istediğiniz yerine kayıt edebilirsiniz. Bir sonraki adımda kayıt ettiğiniz yerin dosya yolunu yapıştırmanız yeterli olacaktır.

 

Flutter ile React Native Arasındaki Benzerlikler ve Farklılıklar Nelerdir?

Flutter mi yoksa React Native mi seçmeliyim diyenlere iki arasındaki benzerlikleri ve farklara değinelim. Öncelikle benzerliklerden başlayacak olursak Flutter de React Native de çapraz platform uygulama geliştirmek için tasarlandı. Her iki uygulama da hem Android hem de iOS çıktı almanıza izin verir. Her iki çerçeve de dev teknoloji toplulukları tarafından desteklenmektedir. React Native Facebook tarafından, Flutter ise Google tarafından sunulmaktadır. Bu anlamda, her ikisinin de aralarında ortak bir etken olan güçlü geliştirici toplulukları bulunmakta. Bunun yanı sıra, her ikisi de ücretsiz ve hızlı performansa sahiptir.

Farklılıklara değinecek olursak ikisi arasındaki temel fark, kullandıkları diller. Flutter Dart dili, React ise JavaScript dili kullanıyor. Uygulamanın geliştirilme sürecine baktığımızda ise Flutter bir adım önde diyebiliriz. Flutter, yan sanayi hiçbir widget kullanmıyor ve hepsi kendine özgün.

Yapılan işlem hızından bahsedecek olursak React Native daha başarılı diyebiliriz. Flutter’in henüz çok yeni olmasına karşın, React daha çok kaynağa sahip. Performans açısından ise Flutter, sadeliği ve Dart programlama dili nedeniyle daha başarılı bir sonuç sergiliyor. Flutter ve React Native arasındaki farka IDE ve kullanımı açısından baktığımızda ise Flutter’in Android Studio, Intellij, Atom ve Visual Studio Code tarafından desteklendiğini görürüz. React Native ise tüm IDE’ler tarafından desteklenmektedir. Sonuç olarak her iki uygulamanın da kendi avantajları ve dezavantajları var.

Çevrenizle Paylaşın :