Html Nedir ?

HTML NEDİR ?, İşaretleme dili olan Html, web sayfalarının hazırlanmasında kullanılan sistemdir. Uygun Web Sitesi, Ucuz Web Sitesi, Hazır Web siteleri
  01 Nisan 2020  /    Ali  /    661  /    0

Html Nedir ?

İşaretleme dili olan Html, web sayfalarının hazırlanmasında kullanılan sistemdir. Bir programlama dili olmayan Html bilgisayarlarımızda kullandığımız web sitelerinin oluşturulmasında kullanılır. Chrome, Fİrefox ve İnternet Explorer gibi tarayıcılar html kodlarını işleyerek bu kodları web sayfasına dönüştürür.

 

HTML Neler Sunuyor?

- Görsel, yazı ve video gibi içeriklerin web sayfasına konumlandırılmasını sağlamaktadır.

- Oluşturulan bu içeriklerin doğru şekilde internet sitelerinde görüntülenmesini sağlar.

- Arama motorlarına web siteleri hakkında bilgi verir.

Html kodu yazmak için bilgisayarlara bir program yüklemek gerekmez. Wordpad, not defteri ya da word gibi ortalarda bir metin editörü html sayfaları oluşturabilir. Kod yazmayı daha kolay hale getirmek için dreamwear, sublime Text ve notepad++ gibi araçlar kullanılabilir. Yazılan html kodları kaydedilirken htm, xhtml ve html gibi tarayıcıların anlayacağı şekilde kaydedilmesi gerekir.

 

HTML Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1- ,, şeklinde () büyüktür ifadesi ile yazılan birime tag denir.

2- Açılan etiketler kapatılmalıdır. Etiketler / işareti ile kapatılır.

3- Html kodları yazılırken Türkçe karakter yer almaz.

4- Bu etiketler yazılırken küçük ya da büyük harf tercih edilebilir. Ancak genellikle küçük harfler tercih edilir.

 

HTML Etiketleri ve HTML Etiketlerinin Anlamları

- Html: Tüm etiketleri saran, html kodu ile kodlama işleme yapılması gerektiğini belirten sayfanın başında açılarak sayfanın sonunda da kapatılan etiketin adıdır.

- Head: Hazırlanan site ile alakalı içerik ve tanımların yer aldığı bölümdür. Bu alanda yer alan kodlar sitede görünmez.

- Body: Bu alan tüm sitenin görüntülendiği ve siteye giren herkesin görebildiği alandır. Kullanılan etiketlerin büyük kısmı body alanı üzerinde yer bulunur.

Çevrenizle Paylaşın :