HTTP ve HTTPS Nedir?

HTTP ve HTTPS Nedir? Özellikle internet kullanımı yaygınlaştıkça bilgiye ulaşmak da bir o kadar kolay hale gelmiştir. Bilgiye kolay bir şekilde ulaşmak
  03 Nisan 2020  /    Ali  /    697  /    0

HTTP ve HTTPS Nedir?

Özellikle internet kullanımı yaygınlaştıkça bilgiye ulaşmak da bir o kadar kolay hale gelmiştir. Bilgiye kolay bir şekilde ulaşmak elbette insanlığın yararına bir durumdur fakat belli başlı dezavantajları da bulunmaktadır. Kolay bilgiye ulaşmak demek, kirli bilgiye ulaşmak anlamına da gelmektedir. Bu da zararlı içeriklere kolayca ulaşabileceğiniz anlamına gelir. Bu noktada teknoloji anlamında, yalnızca bilgi kirliliği değil, sistem güvenliği de tehdit altına alınabilir. Zararlı internet sitelerine kolayca erişim sağlamanız, bilgisayarınıza virüs bulaşmasına veya bilgilerinizin çalınmasına sebep olabilir. Bu da elbette istenmeyen bir durumdur.

İnternet güvenliğini artırmak amacıyla birçok farklı yöntem izlenmektedir. Günümüzde izlenen bu yöntemlerden birisi de yazımızın konusu olan http ve https farkıdır. Bu iki kavram, internette gireceğiniz bütün sayfaların başında bulunur ve aradaki tek bir harf, güvenlik bakımından bizlere bir şeyler anlatır.

 

SSL Sertifikası

Http ve https arasındaki temel fark, birinin sertifikalı ve diğerinin sertifikasız olmasıdır. Tarayıcınızdan bir internet sayfasına girdiğinizde, tarayıcınız internet sayfasının sertifikasını otomatik olarak süzgeçten geçirir. Eğer ki süzgeçten geçirme işlemi başarılı olmuşsa, direkt olarak internet sayfasına bağlanırsınız. Süzgeçten geçirme işlemi başarısız bir şekilde gerçekleşirse tarayıcınız size bir uyarı gönderecektir. İnternet sitesinin güvenli olmadığını ve giriş yapmak isteyip istemediğinizi size soracaktır. Tabi ki bu durum, sertifikalı olmayan internet sitelerinin hepsinin güvensiz olduğu anlamına gelmemektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, sertifikalı sitelerin daha öncesinde tarayıcı tarafından onaylandığı anlamına geldiğidir.

 

Kaynak : https://www.natro.com/blog/http-ve-https-nedir-arasindaki-farklar-nelerdir/

Çevrenizle Paylaşın :