Karşınızda Yerli Otomobil

Karşınızda Yerli Otomobil, Türkiye’nin aylardır merak edilen yerli otomobili 27 Aralık’ta Gebze Bilişim Vadisi’nde tanıtıldı. 2022 yılında yollarda görebil
  03 Nisan 2020  /    Ali  /    999  /    0

Karşınızda Yerli Otomobil

Türkiye’nin aylardır merak edilen yerli otomobili 27 Aralık’ta Gebze Bilişim Vadisi’nde tanıtıldı. 2022 yılında yollarda görebileceğimiz yerli otomobilimiz yüksek özellikleri ile büyük beğeni topladı. Biz de sizin için yerli ve milli otomobilimizin özelliklerini derledik, dilerseniz başlayalım.

 

 • 400 Beygir Güç : Geliştirilmiş batarya sistemi ile SUV ve sedan modellerine özel 200 ve 400 beygir seçenekleri bulunuyor.
 • 500 Kilometre Menzil : Elektrikli modüler platformu sayesinde 300 ve 500 kilometre menzil opsiyonlarına sahip.
 • Hızlı Şarj : 30 dakikadan daha az bir sürede %80 doluluk oranına ulaşabilecek.
 • Yerli Batarya : TOGG tarafından Türkiye’de üretilecek ve tamamen yerli olacak batarya sisteminin büyük konfor sağlaması bekleniyor. 2022 yılına kadar geliştirilecek şarj alt yapı sistemi ile ev, ofis ve istasyon gibi noktalardan kolaylıkla şarj edilebilecek.
 • Otonom Sürüş Özelliği : Sürekli olarak merkeze bağlı olacak sistemi sayesinde daha güvenli ve rahat bir sürüş vaat eden yerli otomobil tamamen otonom sürüş özellikleri ile donatıldı. Trafik sıkışıklığında sürücünün direksiyonu kontrol etmesine gerek kalmadan kendi kendine durup kalkabilen bir sisteme sahip.
 • Otomatik Bakım Sistemi : Bakım ve parça değişikliği gerektiren durumlarda kendiliğinden servis noktası ile iletişime geçecek şekilde özel olarak tasarlanan bir sisteme sahip.
 • Holografik Asistan : Dünyada ilk defa kullanılan holografik asistan teknolojisi ile yol detayları, köprüler ve daha fazlası direkt sürücünün göz bebeğine ışınlar yardımı ile iletilecek.
 • Asistan : TOBB tarafından geliştirilmiş asistan sistemine sahip yerli otomobil sürücüye ve yolculara büyük kolaylık sağlayacak. Tüm komutları alan ve gereken cevapları verebilecek bir asistan olacak.
 • Kokpit Tasarım : Sürücülerin rahatı ve zevki düşünülerek tasarlanan kokpit tasarımı ile ekstra kullanım rahatlığı ve şıklık sunuyor.
 • Akıllı Cihaz Bağlantısı : Yerli otomobili özel bir asistana dönüştüren bu özellik sayesinde otomobil sürekli olarak internete bağlı olacak ve internete bağlı olan tüm akıllı cihazlar ile sürekli bir iletişim kuracak.
 • Elektrikli Motor : Ekstra sessiz elektrikli motoru ile enerji verimliliğini arttırırken çevrenin kirlenmesini önleyen otomobil kolay bir şekilde şarj olabilecek.
 • Ekstra Güvenlik : Sahip olduğu aktif ve pasif güvenlik donanımları sayesinde ekstra güçlendirilmiş veri ve bağlantı güvenli sağlayacak.
 • LED İç Aydınlatma : Mavi LED iç aydınlatma ışıkları ve dokunmatik ekranı ile üst düzey konforlu bir kullanım sunuyor.

 

Yerli otomobil üretimi Bursa / Gemlik’te kurulacak tesiste gerçekleştirilecek. 2022 yılında seri üretime başlayacak olan yerli otomobilin ismi ve fiyatı henüz belli değil. Yerli arabanın ortalama fiyatının 165 bin Türk Lirası ile 358 bin Türk Lirası arasında olması bekleniyor. 2021 yılında Gemlik’te kurulacak tesiste 4 bin 323 kişinin istihdam edileceği duyuruldu. Yıllık olarak 5 farklı modelden 175 bin adet üretilmesi öngörülüyor.

Çevrenizle Paylaşın :