Mining Nedir? Mining Nasıl Yapılır ?

Mining Nedir? Mining Nasıl Yapılır ?, Mining ya da bir diğer ismiyle Madencilik, çeşitli donanım ve yazılımların kullanılmasıyla kripto para sisteminde bir
  07 Mart 2021  /    Ali  /    555  /    0

Mining Nedir? Mining Nasıl Yapılır ?

Mining Nedir ?

Mining ya da bir diğer ismiyle Madencilik, çeşitli donanım ve yazılımların kullanılmasıyla kripto para sisteminde bir sıra işlemin gerçekleştirilmesidir. Mining işlemini gerçekleştiren kişilere madenci adı verilmektedir. Mining işlemi için bu işlemin gerçekleştirileceği bilgisayar ekran kartı ve işletim sistemi bakımından yüksek performans verecek şekilde olmalıdır. Sisteme eklenen her yeni birimde blok zinciri yapısındaki çözümlemeler daha da zorlaşmaktadır. Bunu kolayca ve kısa sürede halledebilmek adına yüksek performanslı işlemciler gerekmektedir. Kripto para sisteminde gerçekleştirilen madenciliğin aslında iki temel amacı vardır. İlki örneğin Ethereum sistemi üzerinde ağ içerisinde dağılmakta olan işlemlerin bilgileri doğrulanmalı ve bu bilgiler blok zincirleri üzerinde depo edilmelidir. Diğer bir amaç ise gerçekleştirdiği işlemlerin doğrulunu ve geçerliliğini tanımlayabilmek için en az altı ağın onayını almalıdır. Bunun sebebi ise blok zinciri düğümlerinin daha güvenilir ve herhangi bir müdahaleye karşı dirençli olmasını sağlayabilmektir. Gerçekleştirilen bu işlem örneğin Türkiye Merkez Bankası’nın yeni paralar bastığında yeni notlar yayınlaması olarak gösterilebilir.

Peki madenciler nereden gelir elde ediyor derseniz iki farklı şekilde ödül alabiliyorlar. Doğruladıkları ve blok zincirine dahil ettikleri her bir işlem için bir ücret alabilirler ya da oluşturdukları yeni bloklarda üretilen yeni paralar için ödül alabilmektedirler.

 

Mining Nasıl Yapılır ?

Bir madenci olabilmek ve madencilik işlemi gerçekleştirebilmek için ilk olarak bazı donanımlara sahip olmanız gerekmektedir. Bu gerekli sistemleri elde ettikten sonra örneğin Bitcoin madenciliğini ele alırsak üretilmiş olan blokların şifrelenmesi ve şifreli versiyonlarının sunulması ardından bu işleme onay alınması gerekmektedir. Madenciliği 3 farklı şekilde yapabiliyorsunuz. Bunlar; CPU madenciliği, GPU madenciliği ve Bulut madenciliğidir. CPU madenciliği, diğer yöntemler arasında en eski olanıdır. Bunun için bir masaüstü bilgisayar ihtiyaç vardır. Fakat bu yöntem diğerlerine göre daha az tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise yüksek miktarda elektrik ve benzeri tüketim yapması aynı zamanda daha yavaş olmasıdır. Bu yöntemi kullanmak istiyorsanız bilgisayarınıza birkaç farklı program yükleyerek başlayabilirsiniz. Diğer bir yöntem olan GPU madenciliği ise en çok rağbet gören yöntemdir diyebiliriz. Sebebi ise bu yöntemle az bir maliyetle daha yüksek performans ve verim alabiliyorsunuz.

GPU madenciliğinde hash sayınızın artması size daha fazla çalışma olanağı tanıyacaktır. Bu yöntemde ekran kartı kullanılmakta ve buna ek olarak anakart, soğutma sistemi ve benzeri teçhizatlar kullanılmaktadır. Son yöntem olan Bulut madenciliği ise son derece popüler bir yöntemdir. Bu yöntemde GPU madenciliği yapan bir şirket donanımlarını ve madenciliğini size kiralamaktadır. Bir bulut üzerinden kiraladığınız süre içerisinde işlemlerinizi gerçekleştiriyor ve sonunda yapmış olduğunuz iş miktarını hesaplayarak kripto para cüzdanınıza ödülü aktarıyorsunuz. Bulut madenciliğinde önemli olan husus güvenilirliktir. Bu nedenle çalışılan şirket veya kişilere son derece güvenebilmeli ve araştırmalısınız.

Çevrenizle Paylaşın :