Mobil Arayüz Tasarımı - UI & UX

Mobil Arayüz Tasarımı - UI & UX, aslında User Interface ve User Experience’ in kısaltılmış halleridir.  Kullanıcı deneyimi olan UX, UI’ya göre daha geniş v
  20 Mart 2021  /    Ali  /    489  /    0

Mobil Arayüz Tasarımı - UI & UX

Mobil Arayüz Tasarımı - UI & UX

UI ve UX ikisi aslında User Interface ve User Experience’ in kısaltılmış halleridir. Bunlar kullanıcı arayüzü olan UI ve kullanıcı deneyimi olan UX olarak tanımlanabilir. Kullanıcı deneyimi olan UX, UI’ya göre daha geniş ve kapsamlı bir halkadır. UX, tasarladığınız herhangi bir ürün, hizmet ya da web sitesi olabilir, kullanıcıyı düşünme ve ona göre tasarımlar yapmaktır. Yani kolay kullanım deneyimleri, kolay anlaşılabilirlik ve memnuniyet için gerçekleştirilen uygulamalar dizinidir. Bu noktada yapılan tasarım bölümüne UI denilmektedir.

 

UI ve UX Arasındaki Farklar

UX yapılmakta olan ürüne ya da web sitesine daha geniş bir perspektiften bakmak demektir. Buna örnek olarak bir bina inşa ettiğinizi düşünün. Bina içerisindeki oda sayıları, konumları, kapılar, kullanılacak malzemeler ve benzeri detayların ve yapılacak planlamaların her birine siz karar veriyorsunuz. İşte yapılan bu işlem bir nevi UX işlemidir. Gerekli hesaplamalar ve planlamaların yapılmasının ardından bu işlemlerin gerçekleştirilmesi ise UI olarak tanımlanabilir. Buradan hareketle UX içerisinde çok daha fazla detay barındıran ve daha kompleks yapıda işlem diyebiliriz. UI ise net ve somut bir işlemin gerçekleştirilmesi olayıdır. UI tasarımını işlemin dış yüzü ve kullanıcıya gözüken yüzü iken UX bu şekilde görünebilmesi için UI ile entegrelidir.

UX Tasarımı Nasıl Yapılır?

UX tasarımı geniş bir kapsamda ilerlediğinden dolayı yapılacak işleme göre ilk olarak kullanıcıya bir hikaye ya da logo gibi ilgi çekici detaylar betimlenebilir. Bu nedenle UX tasarımları son derece yaratıcı, esnek, geliştirilebilir ve yenilikçi olmalıdır. UX işlemleri sırasında yapılmak istenen hedefler ilk olarak dijitale aktarılır ardından veriler toplanarak işlenir. UX tasarımının iyi, dikkat çekici ve yaratıcı olması müşteri ivmesini yükseltecek bir harekettir. Bu süreçte UX sürekli güncellenebilir ve hiçbir zaman tam olması düşünülemez. Sürekli güncellenecek bir tasarımda piyasaya göre yenilikler getirilebilir.

Örneğin bu noktada yapılacak SEO çalışmaları ile kullanıcılara ve gündeme yönelik düzenlemeler yapılmalıdır. Bu işlemler uzun süreli ve analizler yapılarak gerçekleştirildiği takdirde başarı yakalanacak ve Pazar payın yükselme görülebilecektir.

UI Tasarımı Nasıl Yapılır?

Tasarımın bu kısmında daha detay kararlar verilmektedir. Örneğin kullanılacak renkler, grid, şemalar, düzen, içerik ve benzeri. UI tasarımı oluşturulurken tamamen kullanıcı gözünden tasarıma bakılır ve ona uygun olarak seçimler yapılır. UX’ e göre daha az karmaşık olan bu tasarımda arayüz tamamen hayal gücünüze göre şekillenebilir. Fakat müşterileri tasarımınıza çekmek için iyi bir analiz yapmalı, kullanıcı perspektifi ile ürünleri yorumlamalı ve anlamalısınız. Web sitelerine giriş için doğrudan ve dolaylı olarak iki yöntem bulunuyor. Doğrudan giriş ile bir butona tıklayarak ya da sürükleyerek giriş sağlayabilirsiniz. Dolaylı etkileşimde ise tuş komutları ile ya da form alanları ile bir etkileşim sağlanabilir. Bu etkileşimleri arttırmak için yardımcı araçlar ile analizlerinize göre yaratıcı bir tasarım yapabilirsiniz.

Çevrenizle Paylaşın :