Nedir bu Ruby?

Nedir bu Ruby?,Ruby,Ruby Yazılım Dili,Programlama Dili,Ruby Programlama Dili,Ruby Yazılım Dili Hakkında,Yazılım Dili,Backend,Developer,WebCoding
  07 Mart 2021  /    Ali  /    488  /    0

Nedir bu Ruby?

Ruby Dili Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Ruby açık kaynaklı ve nesne yönelimine sahip bir programlama dilidir. Yukihiro Matsumoto tarafından 1990’lar da sunulmuş olan bu programlama dili nesne yönelimli olması sayesinde tekrar tekrar kullanılabilmektedir. Programlamayı daha eğlenceli ve yaratıcı bir hale getirmek için oluşturulan bu dilde başka programlama dillerinden parçalara kullanılarak fonksiyonel ve emirsel bir denge oluşturulmuş.

 

Nesne yönelimli programlamaya sahip olan Ruby, yazılımcılar için son derece faydalı ve eğlenceli bir yol arkadaşı oluyor. Nesne yönelimli programlamayı açacak olursak şu şekilde ifade edebiliriz. Örneğin üyelik gerektiren bir alışveriş sitesi tasarlıyorsunuz ve üyelerin Ad, Soyad, adres ve benzeri bilgilerini tutmanız gerekiyor. Her işlem için ayrı bir kod yazmak yerine hepsi için bir kod yazmak daha pratik olacaktır. İşte bu noktada nesne yönelimli programlama son derece kullanışlıdır.

 

Ruby dili kolay anlaşılabilirliği sayesinde web tasarımı ile ilgilenmek isteyen ve yeni başlayanların ilk tercih ettiği programlama dillerinden birisi oluyor. Japonya’da ortaya çıkmış ve geliştirilmiş olan bu dil birbirinden fazla dil için hizmet veriyor. Çok fazla dil desteklemesinden dolayı ihtiyacınız olan bir konuda yardım almanız ve çözüm üretmenizde bir o kadar kolaylaşıyor. Çeşitli platformlar üzerinden Ruby ile ilgili tartışmalara katılabilir, geliştirilmiş tasarımlara katkıda bulunabilir ya da sizler bir şey üretebilirsiniz.

 

Ruby ve Diğer diller

Ruby dili günümüzde özellikle XML programlaması, Web uygulamaları geliştirilmesi, yapay zeka algoritmaları geliştirilmesi, programlama eğitimleri, GUI uygulamaları geliştirme gibi pek çok yerde kullanılabilmektedir. Son dönemlerde oldukça popülerleşmiş olan Python programlama dili ile söz dimi arasında benzerlik bulunan Ruby dilinde değişken işaretleri kullanma zorunluluğu bulunmuyor. Böylelikle dil daha sade ve kolay anlaşılabilir oluyor. Ruby programlama dilini; simülasyonlar, robot bilimi, oyun geliştirmeleri, yapay zeka ya da web uygulamalarında kullanabilmektesiniz.

 

Esnek ve görünüşte basit aksine içerisinde kompleks bir yapıya sahip olan Ruby programlama dili geliştiricisi olan Yukihiro Matsumoto tarafından dengenin dili olarak nitelendiriliyor. Farklı programlama dillerinden alınan özellikler ile geliştirilmekte olan bu dil ile her şeyi bir nesne olarak tanımlayabilir ve yazdığını kod ile tekrar tekrar yeni veriler girebilirsiniz. Smalltalk’ tan alınan örnek değişkenlerine ve tüm tiplere verilen metotlar ile her şey nesne olarak algılanabilmektedir. Kullanılan bloklar ise Ruby’nin daha esnek olmasını sağlıyor. PHP veya Visual Basic tarafından alınmış olan bu özellikler ile herhangi bir kapamayı dilediğiniz metoda ataçlayabilirsiniz. Ardından metodun vermesi gereken tepkiyi belirleyebilirsiniz.

 

Ruby’yi tercih etmeni için geçerli sebepler olarak şunları sayabiliriz. İlk olarak değişken bildirimleri gerekmiyor ve değişken türleri yok, söz dizilimleri basit ve tutarlı aynı zamanda bellek yönetimi özdevinimlidir. Ruby’ yi pek çok işletim sisteminde kullanabilirsiniz. Açık kaynak koduna sahip olan ve özellikle metin işleme, genel programlama, CGI, WEB, XML programlama için uygun olan bu dil popülerliğini korumaya devam ediyor.

 

Çevrenizle Paylaşın :