Pantone Renkler, 2019 ve 2020‘nin Renkleri - Başarılı Logo Tasarımları

Pantone Renkler, 2019 ve 2020nin Renkleri - Başarılı Logo Tasarımları, Geçtiğimiz haftalarda ise 2020’nin rengi de açıklandı: Klasik mavi. Peki bu renkler
  03 Aralık 2020  /    Ali  /    632  /    0

Pantone Renkler, 2019 ve 2020‘nin Renkleri - Başarılı Logo Tasarımları

Pantone Renk Enstitüsü tarafından 2019’un rengi Living Coral yani canlı mercan seçilmişti, Geçtiğimiz haftalarda ise 2020’nin rengi de açıklandı: Klasik mavi. Peki bu renkler gerçekten doğru mu? 2019’un öne çıkan rengi canlı mercan mıydı ya da 2020’de klasik mavi ve tonları ile yapılan her çalışma öne çıkmamızı mı sağlayacak? Cevaplara gelmeden minik bir ipucu verelim. Evet, görsellerinizde ve logolarınızda bu renkler oldukça önem taşıyor!

 

2019’a Bir Bakış

Pantone 16-1546 canlı mercan, 6 farklı tonu ile yumuşak ve enerji veren bir renk olarak hayatımıza girmişti. Material ConneXion ve Adobe Stock ile işbirliği yapan Pantone, canlı mercan rengini her yerde kullanmamıza da olanak sağlamıştı. 2019 boyunca moda haricinde özellikle tasarımlarda da sıklıkla karşımıza çıkan bu rengin logoları ve görsel tasarımları nasıl etkilediğine hızlıca bir bakalım.

 

2019’da

 • Logo tasarımları sadeleşmeye gitti. Minimalizmin etkisi ile daha sade ve anlaşılır logolar tercih edilirken, daha çok tasarımlarda renk kullanıldı. (Amerian Express logosu konulabilir)
 • Renk geçişleri logoların ve görsel tasarımların vazgeçilmezi oldu. Başta canlı mercan tonları kullanılmak üzere hafif mavi esintileri de görüldü ama genel olarak renk geçişlerinden vazgeçilmedi. Hedef kitlenin ilgisini çeken ve görsel olarak beğenmesini sağlayan bu teknik oldukça iyi sonuçlar verdi.
 • Minimal çizgiler tasarımda büyük bir hayranlıkla sonuçlandı. Hem oldukça sade hem de modern duran minimal çizgiler, doğru renk tonları ile eşleştiği zaman büyük beğeni aldı!
 • 2017 yılından beri kullanılan çift tonlar 2019’da da yerini kaptırmadı. Burada da canlı mercanın skalasında renklerin tam zıttı mavi tonları ile kullanıldığını gördük ve çok beğendik.
 • Hareketli vektörler de tasarım alanında büyük bir çığır açtı hem kullanıcıları etkisi altına aldı hem de basit tasarımları ile grafikerlerin de çok sevdiği işlere imza atmasına olanak sağladı. 
 • Fotoğraflarda renk ve yazı kullanımı da oldukça revaçtaydı. Fotoğraflar üzerinde kullanılan el yazısı fontları ve renk uyumları kullanıcı tarafından büyük bir ilgi ve dikkatle karşılandı.
 • Proton moru, plastik pembe ve ufo yeşili de Shutterstock’un araştırmasına göre çok fazla tercih edilerek büyük beğeniler topladı. 

 

2020’de Bizi Ne Bekliyor?

Pantone 19-4052 Klasik Mavinin ve minimal çizimlerin yılı olacak olan 2020, çok daha sakin tasarımlara ev sahipliği yapacak gibi duruyor. Özellikle teknoloji sektöründen etkilenilerek 2020 yılının rengi seçilen klasik mavinin yine en çok bu alanda kullanılması bekleniyor. Güven ve bağlılığın rengi olarak da bilinen klasik mavi minimalist tasarımlar ile birleşerek kullanıcının güvenini de kazanak gibi!

 

Adobe çoktan klasik mavinin tonlarını barındıran bir koleksiyonu kullanıcılara sundu bile. Fotoğraflarda, videolarda, animasyon ve grafik tasarımlarda görebileceğim bu paletler sadece soğuk renklerden oluşmuyor şimdiden söyleyelim bizi çok renkli ve huzurlu bir yıl bekliyor!

 • Minimal tasarımların devam edeceği 2020’de olabildiğince sade logolar beğeniye sunulacak. Mavi tonları ile renklendirilen tasarımlar, kısa ve öz bir şekilde basit yazı tipleri ile karşımıza çıkacak.
 • Çizgiler ile renklendirilen tasarımlar özellikle fotoğraflarda ilgi odağı olacak. Daha soft ve göz yormayan grafik tasarımlar sayesinde kullanıcının dikkati çekilecek ve daha güvenilir bir imaj sunulacak.
 • 2020 renk paleti özellikle kısa animasyonlarda minimal çizgiler ile kendini gösterecek.
 • Kurumsal firmalarda daha çok klasik mavi ve tonları üzerine çalışmalar yapılırken, teknoloji markaları da mavi tonlarının yanında sarı, kırmızı ve pembe gibi renkleri kullanarak müşteriyi görsel olarak şaşırtacak.

 

2020’nin tasarım alanında getireceğini düşündüğümüz en önemli şey mavi tonları ile renklendirilmiş minimal tasarımlar çünkü gün geçtikçe daha az tüketmeye odaklı, çevreci ve göz yormayan, basit bir tüketim kültürü oluşmakta. Kullanıcıların istekleri artık büyük ve şaşalı görsellerden çok basit ve çizgisel tasarımlara doğru gidiyor ve bu noktada kullanıcıların isteklerini göz ardı etmeyerek başarılı tasarımlar sunan markalar kazanacak gibi duruyor.  

Çevrenizle Paylaşın :