RAİD Nedir?

RAİD Nedir?,  Bilgi depolamak, uzun yıllardır insanlık açısından oldukça önem arz eden bir konudur. Çünkü insanlık bulunduğu konumu, bizzat bilginin
  03 Nisan 2020  /    Ali  /    705  /    0

RAİD Nedir?

Bilgi depolamak, uzun yıllardır insanlık açısından oldukça önem arz eden bir konudur. Çünkü insanlık bulunduğu konumu, bizzat bilginin kendisine borçludur. Bazen bilgiyi güvenli bir şekilde muhafaza etmek, o bilgiye sahip olmaktan daha zor olabiliyor.

 

Özellikle 2000’li yılların başında olduğumuz göz önüne alınırsa elde edilen bilgi birikiminin hayli fazla olduğu aşikardır. Bilgi birikimi, bu denli yoğun ve fazla olduğundaysa bu bilgileri muhafaza etmek de bir o kadar zorlaşıyor. Eski zamanlarda olduğu gibi günümüzde de elde edilen bilginin korunması için çeşitli yöntemler mevcuttur. Günümüzde ise özellikle şirketler tarafından oldukça sık kullanılan bilgi koruma yöntemi RAID olarak karşımıza çıkar. RAID, Redundant Array of Independent Disks kalıbının kısaltılmış halidir.

Bu sistem yalnızca güvenlik için değil, hız içinde kullanılan ve birden fazla sabit diskin birleştirilmesi ile elde edilen tek bir sistemi ifade eder. Elinizdeki birden fazla diski, hem hız hem de güvenlik amacıyla bir araya getirebilirsiniz. Örnek verecek olursak, 2 adet sabit sürücüyü (harddisk) birbirine bağlayarak daha fazla hız elde edilebilir veya 2 sabit sürücüden birisi bozulduğunda diğerinin çalışmaya devam etmesini sağlayabilirsiniz. Bu, uygulayacağınız RAID yöntemine ve çeşidine göre değişmektedir. Bazı yöntemler hız için uygulanırken bazıları güvenlik için uygulanır, bazıları ise ikisinin dengelenmesi açısından uygulanmaktadır. Hem hız artırımı hem de güvenlik artırımı isteniyorsa elbette maliyet de artacaktır. Yani özetle RAID kavramı birden fazla sabit sürücünün tek bir sabit sürücüymüş gibi çalışmasını ifade eden bir terimdir.

 

RAID Çeşitleri Nelerdir?

Oldukça fazla çeşidi vardır ve ihtiyaca göre şekillenmektedir. RAID çeşitlerini sıralayacak olursak 13 adet sayabiliriz. Bunlar “RAID 0”dan başlayıp “RAID 6”ya kadar sıralı bir şekilde giden seri ve bunun haricinde RAID 10, RAID 15, RAID 50, RAID 51, RAID 60 ve RAID 0+1 şeklindedir. Bu RAID yöntemlerinden bazıları oldukça sık kullanılırken bazıları çok daha nadir kullanılmaktadır. Görece daha sık kullanılan ve daha çok işimize yarayacak olanlardan bahsetmek isteriz.

 

RAID 0

Yalnızca performans için kullanılan bir çeşittir ve en az iki sabit sürücüyle oluşturulur. Birbirinin aynısı iki adet sabit sürücüye ihtiyacınız vardır ve ikisini birleştirdiğinizde hızları toplamına ulaşmış olursunuz yani iki katı hız elde etmiş olursunuz. Bu yöntem güvenlik açısından herhangi bir şey vadetmemektedir.

 

RAID 1

Güvenlik amaçlı kullanılır ve yine en az 2 adet sabit sürücü ile yapılır. Bu yöntemde, sabit sürücülerin hızları toplanmaz ve tek bir sabit sürücü hızında çalışırlar. Elde edilen veri, iki sabit sürücüye ayrı ayrı işlenir ve birisi hata verdiğinde, diğeri çalışmaya devam eder.

 

RAID 0+1

Performans açısından açık ara en etkili yöntemdir. Kullanılabilmesi için en az 4 sabit sürücüye ihtiyaç vardır. 2 diski RAID 0 olarak birleştirir ve toplamda hepsini RAID 1 gibi çalıştırır. Bu sayede hem performans artmış hem de güvenlik artmış olur. Maliyet açısından biraz daha yüksektir.

 

Kaynak : https://www.natro.com/blog/raid-nedir-cesitleri-ve-ozellikleri-nelerdir/

Çevrenizle Paylaşın :