SEMrush İle İçeriklerinizi Seo Uyumlu Hale Getirin!

SEMrush İle İçeriklerinizi Seo Uyumlu Hale Getirin! Rakip Analizi, SEMrush Yazım Asistanı
  03 Nisan 2020  /    Ali  /    741  /    0

SEMrush İle İçeriklerinizi Seo Uyumlu Hale Getirin!

Rakibiniz, arama sonuçlarında sizi çok fena geçiyor mu? Bu konuda ne yapmayı planlıyorsunuz? Rakipleriniz hakkında herhangi bir araştırma yaptınız mı?

Örneğin;

İçerik pazarlama stratejilerini analiz ettiniz ve neden sizden daha fazla trafik aldıklarını öğrendiniz mi? Açıkçası, onlar doğru bir şeyler yapıyorlar ki sizi geride bırakmışlar. Rakibinizi analiz ederek daha etkili stratejiler oluşturmanıza yardım eden SEMrush en güçlü SEO araçlarından biridir.Bu yazımızda SEMrush'ın  "Yazım Asistanı" ile nasıl seo uyumlu yazılar yazacağımızı adım adım göreceğiz.

 

SEMrush'n SEO Uyumlu içerik yazma asistanı, belirli bir konudaki belirli anahtar kelimeleriniz için Google’ın en üst sıradaki 10 sayfanın özelliklerine dayalı içerik optimizasyonu için anında öneriler sunan harika bir özelliğidir.İçerik uzmanları, blog yazarları, pazarlama uzmanları, metinlerinin yalnızca birkaç tıklamayla çeşitli içerik kalitesi gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını kontrol edebilir.

Semrush'a üye olup, giriş yaptıktan sonra, aşağıdaki resimde göründüğü gibi soldaki Seo Writing Assistant - (Seo Yazım Asistanı) sekmesine tıklıyoruz.

 

Herşeyden önce  SEMrush ingilizcedir, Türkçe dil desteği bulunmamaktadır. Ancak hem kullanımının kolay olması hem de size Türkçe karşılıkları ile anlatacağım için SEMrush ile SEO uyumlu içerikler yazmak sizin için bir sorun olmayacaktır.

Simdi bir sonraki adımda "Create new template" (Yeni Şablon Oluştur) diyoruz ve karşımıza aşağıdaki resim geliyor.

 

Soldaki sekme otomatik olarak Seo Content Template sekmesinde açılıyor. Bu bölümde anahtar kelimemizi ya da kelimelerimizi, Ülkemizi seçiyoruz. Ülkeyi seçmemizin sebebi tamamen hedef kitlemiz ile alakalı oluyor. Daha spesifik bir kitleniz varsa şehir'e indirgeyebilirsiniz. Bu şekilde belirlediğinizde biraz sonra SEMrush girmiş olduğunuz anahtar kelimeler ile size Google ilk sayfalardaki içerikleri listeleyecektir. Bu anahtar kelimeler deki rakipleriniz ayarında bir içeriğe sahip olmanız için size anahtar kelime tavsiyelerinde bulunacaktır.

Ben, şu anda çalıştığım bir içerik üzerinden size anlattığım için , “yetişkin kedi maması” anahtar kelimesini seçtim.Birden fazla anahtar kelime seçebilirsiniz.

Anahtar kelimemizi de seçtikten sonra açılan yeni pencerede artık bu anahtar kellime ile google'da ilk 10 olan rakiplerinizi görebiliyorsunuz. Bir sonraki adım için "Real time content check" (eş zamanlı içerik düzenleme) bölümüne geçiyoruz.

 

Semrush Seo Yazım Asistanı (Writing Assistans) Ara Yüzü

 

Artık ,çalışmamızı yapacağımız alana gelmiş bulunuyoruz.Ben içerik eklenmiş olarak resmi yükledim,siz de boş olarak gelecektir, Word ya da başka bir editörde yazdığınız içeriğinizi buraya yapıştırıyorsunuz.İlk etapta sizin sağdaki skorunuz farklı olabilir hiç endişelenmeyin,skoru yükseltmek, hataları düzeltmek için Semrush 'ı kullanıyoruz. 

Yazı asistanının arayüzünü dokümanın sağ tarafına yerleştirilmiş olarak görüyoruz.Şimdi detaylı olarak bu arayüzü inceleyelim.

Overall score (Genel Skor) : İçeriğinizin, okunabilirlik, metinsel olarak  uzunluğu ve hedef anahtar kelimeler gibi ölçütlere göre hesaplanan, genel olarak kalitesini skor ile belirten bölümdür.Hedef anahtar kelime (Target keywords), tavsiye edilen anahtar kelimeler (Recommended keywords),başlık (title) ve paragraf uzunluğu (Paragraph length) bölümlerinde yeşil ışığı yaktığınız zaman skorunuz yukarı çıkıyor.

 

Readability (Okunabilirlik ) : Okuma kolaylığı puanına dayanarak metninizin zorluk derecesini değerlendirir, iyileştirilmesi gereken cümle ve kelimeler için öneriler alırsınız.Sadece okunabilirlik Türkçe için uygun olmamaktadır.O yüzden skorunuz 9 'da kalabilmektedir.

Words (Kelimeler) : Metniniz için bir hedef belirler ancak içerikler için maximum 500 kelime yazmanız yeterli olacaktır.Blog yazılarınız için de 500-1500 kelime arası harika olacaktır.

Target Keywords (Hedef anahtar kelimeler) : Belirlediğiniz  anahtar kelimenizi içeriğiniz içinde kullanım hacminiz yani içeriğinizde kaç kere kullandığınızı görebilir,öneriler alabilirsiniz.

Recommended Keywords (Tavsiye edilen anahtar kelimeler) : Metninize eklenmesi gereken anlamsal olarak alakalı anahtar kelimeleri gösterir.Bu kelimeleri kullanmanız genel skorunuzu arttırır.

Title (Başlık) : İçerik başlığınızın uygunluğunu görebileceğiniz bölümdür.Uygunluktan kastı uzunluk olarak 5 - 12 kelime arasında olmasını, başlıkta anahtar kelimenin kullanılmasını ve google'ın öngördüğü karakter uzunluğudur.Eğer yazınıza bir başlık bulmakta sıkıtı çekiyorsanız Semrush size tavsiyede bulunuyor.

Paragraph Length (Paragraf Uzunluğu) : Okuyucuların uzun paragraflardan sıkılmaması, metnin akıcılığı için paragraflarınıza bir limit koymaktadır.Sorun olan satıra tıkladığınızda paragraf üzerinde gerekli düzenlemeyi yapabiliyorsunuz.

 

Sonuç Olarak;

SEMrush Yazım Asistanı, SEO içeriği konusunda nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız sizi doğru yolda ilerletecektedir. Okunabilirliği dışında SEMrush ile SEO uyumlu içerikler oldukça kolay ve eğlencelidir. Umarım bu yazı, Semrush Writing Assistant' ın nasıl kullanılacağı konusunda size için genel bir bakış sunar.

 

Çevrenizle Paylaşın :