Sosyal Medyada SEO

Sosyal Medyada SEO, Arama Motoru Optimizasyonu, web sitenizin Google’daki sıralamasını belirleyen organik bir sistem, Sosyal medya hesaplarınızın hepsinde
  03 Nisan 2020  /    Ali  /    724  /    0

Sosyal Medyada SEO

SEO diğer bir deyişle Arama Motoru Optimizasyonu, web sitenizin Google’daki sıralamasını belirleyen organik bir sistem. Gün geçtikçe popülerleşen ve gelişen SEO artık kullanıcıları daha yaratıcı ve teknik bir çalışma sistemine yönlendiriyor. Web siteniz için her şeyi yapmış, en yaratıcı içeriklerle donatmış olsanız bile Google’da sıralamanız biraz altlara kaymış olabilir. Aslında bu noktada da SEO ile birlikte reklam ve pazarlama alanında gün geçtikçe öne çıkan bir kavram karşımıza çıkıyor: Sosyal Medya!

 

Hayatımızın her alanında kullandığımız sosyal medya son dönemlerde arama optimizasyonlarına da etki etmeye başladı. Aslında her zaman etki ediyordu fakat artık sosyal medya üzerinden sitenizi güçlendirebilir, alanınızı genişletebilir ve sitenizin sıralamasını önlere taşıyabilirsiniz.

 

SEO için Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal medya hesaplarınızda yaptığınız her şey Google’da sıralamanızı yükseltecek ve bilinirliğinizi arttıracaktır. Bu yüzden doğru ve etkili bir şekilde sosyal medyayı kullanarak etki alanınızı genişletebilirsiniz. Bunun için öncelikle birkaç tüyo bulunuyor. 

 

  • Tüm sosyal medya hesaplarınızın ismi ve sloganı gibi yazınsal içerikleri aynı olmalıdır. Bu sayede Google’da herhangi bir arama yapıldığında her bir platform bir olarak değerlendirilecek ve sizi üst sıraya taşıyacaktır. 
  • Facebook, Twitter, Youtube, LinkedIn, Google+ profillerinize kullanıcıları sitenize yönlendirmek için web sitenizin adresini bırakmalısınız, böylece etkileşim doğru bir şekilde artacaktır. 
  • Sosyal medya hesaplarınızın hepsinde kullanıcılara yorum yapma, ürün veya hizmet hakkında konuşma, soru sorma imkanı tanımalısınız. Etkileşimin artmasının yanı sıra markanıza dair bağlılık oluşturmanın ilk adımını atmış olacaksınız.
  • Kampanyalar ve reklamlar ile kullanıcıları web sitenize yönlendirebilir ve etkileşimi arttırarak Google algoritmasında yükselebilirsiniz. Profilinizdeki kampanyalar ile kullanıcıları medyadaki dolaşıma katarak, paylaşmalarını, direkt mesaj göndermelerini veya RT yapmalarını sağlayabilirsiniz. 
  • Profillerinizde paylaştığınız içerikler web siteniz ile uyumlu olmalı ve etkili anahtar kelimeleri barındırmalıdır. Bu sayede herhangi bir aramada dahi kullanıcı içerikten kolaylıkla sizin sosyal medya profilinize ulaşabilir. 

 

Google sıralama algoritmasının yaptığı açıklamaya göre sosyal medya profilleri web sitenizin görünürlüğü arttırmada oldukça önemli bir yere sahip. İlk başlarda SEO için işe yarayıp yaramayacağına dair soru işaretleri bulunan sosyal medya hesaplarının, optimizasyonu etkilediği açık bir şekilde Google tarafından da duyurulduğu için neredeyse tüm markalar yeni sosyal medya stratejileri üretmeye başladı. Biz de kısa ve işe yarar taktikler ile sizin için basit ve kolay sosyal medya stratejileri derledik. 

 

Instagram

Kullanıcıları görsel olarak etkiniz altına alabileceğiniz bir platform olan Instagram, yoğun kullanımı dolayısıyla etkili SEO araçlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Instagram profilinizde yapacağınız çekilişler ve kampanyalar ile kullanıcıların içeriği paylaşmalarını sağlayarak organik müşteri elde edebilir ve bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. 

Doğru anahtar kelimelerinizi hashtagler kullanarak Instagram profilinize taşıyabilir ve etkileşimi arttırabilirsiniz.

Profiliniz üzerinden verdiğiniz bağlantı linkleri de web sitenize etkileşim sağlayacağından Google algoritmasında üst sıralarda yer almanızı sağlayacaktır. 

 

Twitter

Google sıralama algoritmasına göre en etkili sosyal medya platformu olan Twitter’da yaptığınız her paylaşım SEO’yu doğrudan etkilemektedir. Kullanıcılar ile büyük bir etkileşim imkanı sunan Twitter, hem müşteri sadakatini arttıracak hem de hızlı içerik akışının oluşmasını sağlayacaktır.

Aktif olarak, markanızın anahtar kelimelerini hashtag şeklinde kullanarak ve duyurularınızı, içeriklerinizi tweet atarak kullandığınız taktirde yoğun bir etkileşim ağına girecek ve web sitenizin tıklanma oranlarını arttırabileceksiniz. 

Bu yüzden her gün düzenli bir şekilde paylaşım yaparak markanızın bilinirliği arttırabilirsiniz.

 

Facebook

Kullanıcı yoğunluğu ile diğer mecralardan ayrılan Facebook, aktif paylaşımlar yaparak etkileşiminizi kolayca arttırmanızı sağlayabilir. Günlük paylaşımlarınız ile kullanıcı trafiği oluşturabilir ve takipçi kitleniz ile paylaşım sağlayabilirsiniz. Çünkü kullanıcıların Facebook üzerindeki her bir hareketi (paylaşma, beğenme ve mesaj ile gönderme) Google için altın değeri taşımaktadır. 

Facebook üzerinden sponsorlu reklam verebileceğiniz gibi, kaliteli görseller ile yaptığınız her bir paylaşım önce Facebook profilinize sonrasında da web sitenize büyük bir etkileşim sağlayacaktır. 

Bonus: Facebook üzerinden markanız için bir grup oluşturabilir ve kullanıcıların bilgi, görüş ve öneri paylaşımlarını yönetebilir, organik bir bağ kurarak marka birliği oluşturabilirsiniz.

 

Youtube

Youtube’da paylaştığınız her bir video içeriği, içerik metni ile birlikte Google algoritmasına etki ederek, sıralamada çıkmaktadır. Youtube’da oluşturduğunuz her bir içeriği diğer sosyal medya ağlarında paylaşarak etkileşimi arttırabilir ve başarılı bir strateji izleyebilirsiniz. Bu yüzden oluşturduğunuz içeriklerin başlıklarını ve metinlerini dikkat çeken, markanızla ilgili ve Google üzerinden sorulan soruların cevaplarını taşıyacak şekilde düzenleyebilirsiniz.

 

Sosyal medya profilleriniz üzerinden paylaştığınız her bir link web sitenize olan etkileşimi arttırarak optimizasyonunuzu etkileyecek ve müşterileriniz ile doğru ve etkili bir iletişim kurmanıza olanak sağlayacaktır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli şeyler doğru hashtag kullanımı, kaliteli ve anahtar kelimeli metinler, her platform için doğru zamanlı olan içerik paylaşımlarıdır. Aynı zamanda backlinkler aracılığı ile de yüksek bir etkileşim sağlayabilir ve web sitenizi üst sıralara taşıyabilirsiniz. 

 

 

 

 

Çevrenizle Paylaşın :