Stoksuz E-Ticaret - Drop Shipping

Drop Shipping, Stoksuz E-Ticaret ( Drop Shipping ), Stoksuz E-Ticaret, Stoksuz e-ticaret (dropshipping) Nedir?, Dropshipping Avantajları, Dropshipping Deza
  13 Kasım 2020  /    Ali  /    248  /    0

Stoksuz E-Ticaret - Drop Shipping

Stoksuz E-Ticaret ( Drop Shipping ) 

 

Stoksuz e-ticaret (dropshipping) Nedir?

Dropshipping, halk arasında stoksuz E-Ticaret olarak anılmaktadır. Aslında işin mantığı çok basittir. Bir ürünün satışını ürün hiç elinize geçmeden, tedarikçiden alıcıya gönderdiğiniz bir e-ticaret sistemidir. Sitenize koymuş olduğunuz ürünleri kendi deponuzda tutmadan, gelen siparişleri tedarikçi firmaya yönlendirirsiniz ve oradan siparişleri yönetirsiniz. Bu şekilde E-Ticaret sitenizde kendinizi bir aracı olarak nitelendirebilirsiniz.

Dropshipping, diğer bir deyişle stoksuz E-Ticaret son zamanlarda oldukça yaygınlaşan ve sık kullanılan bir sistem haline gelmiştir. Bu işin eğitimini almış veya almamış her insan kendine dropshipping ile gelir kaynağı sağlıyor. Fakat stoksuz E-Ticaret yaparken önem vermeniz gereken belirli kurallar vardır.

Öncelikle en önem vermeniz gereken adım seçmiş olduğunuz tedarikçidir. Seçim yaparken düşük fiyat vereni değil güvenilir olanı tercih etmelisiniz. Çünkü satışınızdan ve müşterilerinizin yaşayacağı her sorundan siz sorumlu olacaksınız. Dropshipping’de satış yaptığınız ürünlerinizde kendi ambleminiz yer almalıdır. Sipariş verilen ürünü tedarikçiden direk kargoya yönlendirir iseniz, üründe sizin değil tedarikçinizin markası ve bilgileri yer alacaktır. Bunun için kargodan önce ürünleri alıp size özel amblemi ve kutu yerleştirmesini yapmalı, size ait olarak göndermelisiniz.

 

Dropshipping Avantajları

Stoksuz E-Ticaret yani dropshipping’de büyük bir sermayeye ihtiyaç duymayacaksınız çünkü ürünleri alıp stok yapmanıza gerek yok. Sadece ürün sipariş edildiğinde siz de üreticiden satın alırsınız. Talebe göre satın alım yaptığınızdan elinize geçen para kadar harcama yapmış olursunuz.

Dropshipping’in diğer bir avantajı ise bir depoya ihtiyacınız olmadığı gibi depo maliyetleriniz sıfırlanacaktır. Aynı zamanda depo ve stok yönetimi gibi işlerle de ilgilenmeyeceğiniz için iş yükünüz hafifleyecektir. Satışlarınızı birden fazla tedarikçi ile birlikte iş yürüterek arttırabilir, ürün çeşitliliğini fazlalaştırarak geniş bir hedef kitleye sahip olabilirsiniz. Bu sizleri kısa sürede büyük bir firma haline getirecektir. 

Dropshippingin en önemli avantajlarından biri de kesinlikle zarara uğramayacak oluşunuzdur. Eğer stoklu E-Ticaret yapıyor olsaydınız aldığınız ürünler elinizde kalabilir ve büyük bir zarar elde edebilirdiniz ama dropshipping’de böyle bir durum söz konusu değil. 

 

Dropshipping Dezavantajları

Dropshipping sisteminde ürünler hakkında yeterli bilgiye sahip olmamanız size dezavantaj yaratacaktır. Ürünler ile alakalı çıkan bir sorunda müşterinizin ilk iletişimi sizlerle olacaktır. Onlara destek sağlama konusunda gerekli yardımı yapamamanız olumsuzluğa yol açacaktır.

Aynı zamanda tedarikçinizin stoğunu da yönetmeli, kontrol etmelisiniz. Sizin gibi tedarikçiniz de birden fazla e ticaret firması ile anlaşmakta. Eğer kontrol sağlanmazsa stoğu biten ürünleri satışa koyma hatasını yapmanız oldukça yüksek bir oranda olur. Bu da müşteri memnuniyetini düşürecektir.

Dropshipping yaparken stok yönetiminde ve ürün gönderiminde  güvenilir bir tedarikçi seçer ve satışa sunduğunuz ürünler hakkında yeterli bilgiye sahip olursanız e ticaret sitenizde büyük gelirler elde edebilirsiniz. Avantaj ve dezavantajlarını da hesaba katarak stoksuz e ticarete atılabilirsiniz. 

 

Çevrenizle Paylaşın :