Yenilenen Enerji

Doğa olayları ile sürekli bir şekilde kendini yenileyen ve süregelen enerji akışı ile oluşan bir enerji türüdür. Güneş Panelleri, Rüzgâr Tribünü Enerjisi
  28 Kasım 2020  /    Ali  /    123  /    0

Yenilenen Enerji

Yenilenen Enerji

Yenilenebilir enerji, doğa olayları ile sürekli bir şekilde kendini yenileyen ve süregelen enerji akışı ile oluşan bir enerji türüdür. Yenilenebilir enerji kaynakları kömür, petrol, doğalgaz ve benzeri fosil yakıtlara olan bağımlılığı azalmaktadır. Fakat günümüzde yaklaşık yüzde 80 oranda fosil kaynaklar ile küresel enerji elde edilmektedir. Bu konuda önemli rol oynayan yenilenebilir enerji kaynakları şu şekilde sıralanabilir: Biyokütle, Jeotermal, Hidrolik, Hidrojen ve Okyanus Enerjisi (Dalga ve Gel-Git Olayı). Kendiliğinden tükenmeyen bu kaynaklar güneş, su, rüzgâr, dalga gibi aynı zamanda diğer kaynaklara da enerji kaynağı olarak üretiminde yardımcı oluyor diyebiliriz.

 

Güneş Panelleri 

Güneş panelleri, güneşten gelen ısı ve ışık enerjisini elektrik enerjisi ile çevirerek ev ve iş yeri gibi ortamlarda büyük kolaylık ve tasarruf sağlamaktadır. Üzerinde bulunan güneş hücreleri sayesinde güneş ışınları doğru akım oluşturarak mevcut bölgeye ya da bulunulan mevsime göre elde edilen enerji hesaplanarak direk olarak ev ya da iş yerlerine bağlanır. Elde edilen bu elektrik enerjisi kaynağınızı evinizde televizyon, çamaşır, bulaşık makinası ve benzeri cihazlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Aynı zamanda çevre dostu olan bu paneller maddi olarak da tasarruf yapmanızı sağlayacaktır. 

 

Rüzgâr Tribünü Enerjisi

1960lı yıllarda Almanya’da ortaya çıkan rüzgâr tribünleri amacı rüzgâr ile gelen kinetik enerjiyi ilk olarak mekanik enerjiye ardından elektrik enerjisine çevirmektir. Rüzgâr özellikleri bulunulan mevkiiye göre değişiklik göstermekle birlikte bu tribünler belirli konumlara yerleştirilmektedir. Hız ve yön şeklindeki iki parametre ile çalışan bu sistemler elde ettikleri elektrik enerjisi kaynağını aküler ile depolanarak alıcılara ulaştırır. 

 

Almanya Yenilenebilir Enerjiyi Ne Kadar Kullanıyor?

Almanya yenilenebilir enerji kaynakları alanında sıklıkla yatırım yapan bir ülkedir. Bu nedenle elektrik enerjilerinin pek çok kısmını buralardan elde etmektedirler. 2020 yılın henüz ilk çeyreğinde elektrik üretimlerindeki yenilenebilir enerji kullanımı oranı %51.2 olarak ilk defa %50 oranın üzerine çıkmıştır.  Rüzgâr enerjisi ile %34.9 bir üretim sağlayan ülke kullanılan kömür payını ise yüzde 31.2’den 22.3’e indirerek büyük bir tasarruf sağlamış oldu. Üretimlerini biyogaz, güneş santralleri ve yenilenebilir enerji kaynaklarından yapan ülkenin 2035 yılında kömür üretimini durduracağı düşünülüyor.

 

Çevrenizle Paylaşın :